Comunicat de presă proiect PNRR C10-I1.2-270

UAT Comuna Ghidigeni, Județul Galați demarează proiectul cu titlul: „Realizare sistem de monitorizare și supraveghere video a spațiului public în comuna Ghidigeni, județul Galați", finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României și fonduri naționale. Numele beneficiarului: UAT Comuna Ghidigeni, Județul Galați Titlu proiect: REALIZARE SISTEM DE MONITORIZARE ȘI SUPRAVEGHERE VIDEO A SPAȚIULUI PUBLIC ÎN COMUNA GHIDIGENI, JUDEȚUL GALAȚI Program: Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare si Reziliență al României și din fonduri naționale. Obiectivul specific: investiția contribuie la atingerea O2 – Reformarea și digitalizarea la nivelul autorităților publice locale în ceea ce privește instrumentele de planificare urbană. Proiectul contribuie la tranziția verde și digitală a localităților din România. Indicatorii proiectului: - implementarea TIC în comuna Ghidigeni, județul Galați; - amplasare stație de încărcare pentru autovehicule electrice. Impactul proiectului: - asigurarea siguranței cetățenilor comunei Ghidigeni – monitorizarea spațiilor publice; - creșterea siguranței și prevenirii criminalității; - creșterea gradului de securitate individuală și colectivă în cadrul comunității locale; - creșterea gradului de siguranță a circulației rutiere și pietonale, etc. Valoarea totală a proiectului: 2.037.487,04 lei inclusiv TVA, din care valoarea eligibilă din PNRR (fără TVA): 1.712.173,98 lei, valoare TVA aferentă cheltuielilor eligibile din PNRR 325.313,06 lei. Data începerii și finalizării proiectului: ianuarie 2023-ianuarie 2026 Codul proiectului: C10-I1.2-270 Date de contact: UAT Comuna Ghidigeni, sat Ghidigeni, județul Galați, e-mail: primariaghidigeni@yahoo.com, tel: 0236.868202, persoana de contact: Eugen TĂBĂCARU - Manager de proiect.