Acțiune de ecologizare a zonelor verzi

Acțiune de ecologizare inițiată de Primăria Comunei Ghidigeni cu sprijinul Consiliului Local Ghidigeni și pusă în practică cu ajutorul partenerilor și al voluntarilor, joi, 22 aprilie

Toate persoanele care își doresc un mediu și o comună mai curată, sunt invitate joi, 22 Aprilie, la acțiunea de ecologizare a zonelor verzi din comuna noastră. Acțiunea de ecologizare este inițiată de Primăria Comunei Ghidigeni cu sprijinul Consiliului Local Ghidigeni, și pusă în practică cu ajutorul partenerilor și al voluntarilor. Persoanele preocupate de mediul înconjurător sunt așteptate în incinta pieței agroalimentare din satul Ghidigeni la ora 10:00. Acestora le vor fi puse la dispoziție saci de gunoi, mănuşi de protecție și apă plată. Din 1970 și până astăzi, în fiecare an, 22 aprilie a fost sărbătorită drept Ziua Pământului și se organizează manifestații care urmăresc să aducă în atenția oamenilor necesitatea protejării mediului înconjurător!