- Legumicultura și viticultura

DESPRE COMUNĂ --> Activități economice

Legumicultura și viticultura

Legumicultura

Legumicultura este dezvoltată mai mult în gospodăriile oamenilor, unde predomină: roșiile pe 16 ha, varza pe 7 ha, ceapa pe 3 ha, usturoiul pe 2 ha, ardeii pe 3 ha, castraveți pe 4 ha, vinete pe 3 ha și morcovi pe 2 ha.

Viticultura

Locuitorii comunei Ghidigeni cultivă viță de vie pe 68 ha, având pe 63 ha vită de vie hibridă și doar 5 ha de viță nobilă.
Suprafețe cultivate cu legume

Data creare: 07-06-2016 23:03:25