- Așezare geografică comuna Ghidigeni, județul Galați

PRIMĂRIA --> Home

Așezare geografică comuna Ghidigeni, județul Galați

Teritoriul administrativ al comunei Ghidigeni se afla amplasat in partea de nord a judetului Galati la 20 km departare de orasul Barlad si la 100 km de resedinta de judet, municipiul Galati.

Comuna Ghidigeni este strabatuta pe directia nord-sud de drumul judetean DJ 240, avand in componenta sa localitatile: Ghidigeni, Gara Ghidigeni, Garbovat, Gefu, Gura Garbovatului, Slobozia Corni, Talpigi, Taplau.

Comuna Ghidigeni se invecineaza la:
⇒ Nord cu comuna Priponesti
⇒ Vest cu comuna Gohor