- Acte necesare la succesiuni pentru copii minori pusi sub interdictie

PRIMĂRIA --> Asistență socială --> Formulare

Acte necesare la succesiuni pentru copii minori pusi sub interdictie

1) Adresa de la notariat prin care se cere succesiunea.
Daca succesiunea se face dupa un parinte decedat, se cer urmatoarele acte:
2) Certificat de nastere in original si copie;
3) Certificat de deces in original si copie;
4) O persoana care sa fie numit curator, pentru a reprezenta sau asista pe minori la dezbatere. (persoana respectiva sa nu fie ruda cu parintele in viata). In cazul in care parintii au divortat, parintele il poate reprezenta pe minor, dar cu conditia ca ei sa-si fi impartit bunurile. La decesul bunicilor sau unchilor, in cazul in care mama nu ia parte la succesiune, ii poate reprezenta pe copii

Data creare: 08-06-2016 10:52:21