Anunțuri de utilitate publică - 2022

Anunț Prelungire ajutor social

Buletine de avertizare fitosanitară

Angajare asistenți maternali

Informare proiect „TEAM-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor” - angajare asistenți maternali

Hotărâre privind acordarea unor ajutoare excepționale producătorilor agricoli

Extras HG1032/- MO817/18.08.2022 - HOTĂRÂRE privind acordarea unor ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

PRIMĂRIA --> Home

Hotărâre privind acordarea unor ajutoare excepționale producătorilor agricoli

Scheme de susținere financiară, având ca obiectiv asigurarea unui grant financiar producătorilor agricoli din sectorul vegetal, pentru cheltuieli angajate cu achiziția de resurse materiale, respectiv de produse fertilizante și/sau produse de protecție a plantelor și/sau motorină, necesare în anul 2022 pe suprafețele cu plantații pomicole pe rod și/sau cu arbuști fructiferi și/sau cu plantații viticole pe rod cu struguri pentru vin,

Grantul financiar reprezintă suma care se acordă pentru susținerea unor cheltuieli angajate în perioada 24 februarie 2022 - 12 august 2022 pentru achiziția de resurse materiale respectiv de produse fertilizante și/sau produse de protecție a plantelor și/sau motorină, necesare în anul 2022 activităților pe suprafețele cu plantații pomicole pe rod și/sau cu arbuști fructiferi și/sau cu plantații viticole pe rod cu struguri pentru vin.

Grantul financiar unitar este în cuantum de 875 lei/ha,
echivalentul sumei de 176,80 euro/ha, stabilit la rata de schimb de 4,9489 lei

Resursele financiare totale
126.150,673 mii lei echivalentul sumei de 25.490,649 mii euro,
a) 63.075,3364 mii lei, echivalentul sumei de 12.745,3245 mii euro, finanțare externă nerambursabilă
b) 63.075,3364 mii lei, echivalentul sumei de 12.745,3245 mii euro, de la bugetul de stat

Suma care se acordă beneficiarilor este obținută din înmulțirea grantului financiar unitar cu suprafața declarată cu plantații pomicole pe rod și/sau cu arbuști fructiferi și/sau cu plantații viticole pe rod cu struguri pentru vin, din cererea unică de plată 2022 de minim 0,1 ha inclusiv și maxim 200 ha inclusiv, exprimată în hectare și nu poate depăși valoarea maximă de 175.000 lei / beneficiar.

Dacă suma de plată stabilită este mai mare decât valoarea totală a documentelor justificative depuse pentru resursele materiale achiziționate, se aprobă suma reprezentând valoarea totală a documentelor justificative.

În situația în care valoarea totală a documentelor justificative depuse pentru resursele materiale achiziționate este mai mare decât suma de plată (cuntum*suprafata) se aprobă aceasta suma.
În cazul în care suma totală de plată care se acordă tuturor beneficiarilor determinată depășește resursele financiare alocate , suma cuvenită fiecărui beneficiar se reduce proporțional

Schema se aplică pe întreg teritoriul României,

Plățile catre fermieri se efectuează până la data de 30 septembrie 2022.

Mai multe detalii puteți găsi în anunțul atașat.

Extras HG1032/- MO817/18.08.2022 HOTĂRÂRE privind acordarea unor ajutoare excepționale producătorilor agricoli din sectorul vegetal

Data creare: 19-08-2022 12:44:05

Anunț cursuri gratuite, înscrieri în comuna Ghidigeni

Anunț cursuri gratuite pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 16-29 ani, care nu sunt angajați și nu merg la școalăAnunț cursuri gratuite pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 16-29 ani, care nu sunt angajați și nu merg la școală