- Zootehnia si silvicultura

DESPRE COMUNĂ --> Activități economice

Zootehnia, silvicultura si piscicultura

Zootehnia

Este un sector important prin ritmicitatea veniturilor pe care le asigură. Creșterea animalelor alături de agricultură reprezintă ocupația de bază a locuitorilor. O contribuție importantă la dezvoltarea zootehniei în comuna Ghidigeni este suprafața mare de pășune existență de 867 ha.

Silvicultura

În anul 2008, suprafața cu păduri și alte terenuri cu vegetație forestieră a comunei Ghidigeni era de 1115 ha, reprezentând 15,67 % din suprafața totală.

Piscicultura

Pescuitul nu are o mare amploare în zona Ghidigeni. Acesta se realizează pe râulul Bârlad și pâraielor Pereschiv, Gârbovăț și Bălăneasa.
Efectivul de animale pe categorii din comuna Ghidigeni

Data creare: 07-06-2016 23:10:55